
Промоција стваралаштва прозне и драмске списатељице Виде Давидовић одржаће се у уторак, 16. децембра 2025. у 19 часова у СКЦНС-у (Улица Владимира Перића Валтера 5). Догађај заједнички организују Удружење студената књижевности Уликс и СКЦ Нови Сад, а на промоцији ће, поред ауторке, говорити Ања Перовић и Павле Зељић из УСК Уликс. У 19 часова одржаће се пројекција краткометражног филма “Срце” (2023; режија: Гвозден Илић; сценарио: Вида Давидовић), након које ће, у 19.30 часова, уследити разговор са ауторком.
Вида Давидовић је српска и босанскохерцеговачка прозна и драмска списатељица. Рођена је у Источном Сарајеву 1998. године. Одрасла је у Бањалуци. Дипломирала је на смеру драматургија на Факултету драмских уметности у Београду, а мастерирала на смеру Теорија драмских уметности и медија на истом факултету. Други мастер је завршила на Универзитету Небраска – Линколн у САД, на одсеку Креативно писање, као Фулбрајтова стипендисткиња. Данас је докторанткиња Филолошког факултета Универзитета у Београду. Примарно је драмска списатељица и сценаристкиња, иако пише прозу.
Ауторка је комада „Бруклин и мачке у контејнерима“ (ФИСТ – Андреа Каргачин, па потом и Регионално позориште Нови Пазар – Јелена Богавац), „Прославе“ (Градско позориште Јазавац, у склопу омнибуса Бањалука – Никола Бундало), „Црна овца“ (Краљевачко позориште – Снежана Тришић), „Мали ратови и кабине Заре“ (Народно позориште Републике Српске – Ивица Буљан) и сценаристкиња је филмова „Матура“, „Ребра“, „Беле раде“ и „Срце“ у режији Гвоздена Илића и филма „У раменима“ у режији Таре Гајовић. Лауреаткиња је Конкурса Стеријиног позорја за оригинални домаћи драмски текст за 2021/22. годину са комадом „Мали ратови и кабине Заре“. За исти текст је добила и награду Слободан Селенић (ФДУ) за најбољу дипломску драму, Специјалну награду за драмски текст на 23. Фестивалу БХ драме у Зеници и Награду за најбољи драмски текст сувременог аутора на 43. Позоришним/Казалишним играма БиХ у Јајцу. Њене драме се изводе у Србији и у Босни и Херцеговини. Претежно је интересују теме односа жене према телесности, одрастању и трауми, а у последње време више је фокусирана на теме империјализма и колонијализма, те начина на који се ови друштвени процеси рефлектују на свакодневни живот жена на Балкану.
Ауторка је романа „Мучнина: о неодрастању“ у издању Контраст издаваштва, који је ушао у шири избор за за НИН-ову награду за најбољи роман 2022. године. Сарадница је Недељниковог портала “Велике приче“. Тренутно пише роман, сваког дана сања Калифорнију и једна је од ретких уметница у Београду која никада не пије алкохол.