“San o trešnjinim cvetovima” – predavanje i radionica o japanskoj muzici za marimbu

Perkusionista Darko Karlečik će u saradnji sa kompozitorkom Stanislavom Gajić i muzikologom Milanom Milojkovićem, pružiti priliku zainteresovanima da se 6. 11. 2024. godine u SKC-u u Novom Sadu od 17 časova bliže upoznaju sa upotrebom marimbe u muzici japanskih kompozitora, kroz predavanje i interaktivnu radionicu na kojoj će biti istaknut značaj ostvarenja za udaraljke stvaralaca sa dalekog istoka za razvoj savremene muzike i globalnu rasprostranjenost ovog instrumenta.

Program:

Keiko Abe – San o trešnjinim cvetovima (1984)

Darko Karlečik, marimba

Predavanje: Upotreba udaraljki u muzici japanskih kompozitora

Milan Milojković, muzikolog

Radionica: Moć marimbe

Stanislava Gajić, kompozitorka i Darko Karlečik, marimba

Akira Mijoši – Torzo III (1975)

Darko Karlečik, marimba

Biografije učesnika:

Darko Karlečik (Zrenjanin, 1991) је osnovne akademske studije završio na Akademiji umetnosti u Novom Sadu na odseku udaračkih instrumenata u klasi prof. Nebojše Jovana Živkovića i dr um. Srđana Palačkovića. Po završetku osnovnih studija upisuje master studije u Beču na MUK univerzitetu (Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien) gde ih završava dve godine kasnije, juna 2016. u klasi prof. Nebojše Jovana Živkovića. Nastupao je sa mnogim orkestrima iz Srbije i inostranstva među kojima su: scenski orkestar Bečke državne opere (Staatsoper Wien), orkestar „Max Steiner“ iz Beča, Vojvođanski simfonijski orkestar (VSO), Zagrebačka filharmonija, Beogradska filharmonija i drugim. Iza sebe ima brojne nastupe u zemlji i inostranstvu.  Trenutno je zaposlen na Akademiji umetnosti u Novom Sadu kao viši stručni saradnik na predmetu „Udaraljke“, i као profesor udaraljki u muzičkoj školi „Isidor Bajić“ u Novom Sadu.

Stanislava Gajić (Sremska Mitrovica 1980) studirala je kompoziciju na Akademiji umetnosti u Novom Sadu u klasama profesora Miroslava Štatkića i Zorana Mulića. Magistrirala i doktorirala na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu u klasi akademika Isidore Žebeljan. Dodeljena joj je Povelja Vasilije Mokranjac, za kompoziciju Spin za simfonijski orkestar 2007. godine. Dela su joj izvođena u Srbiji, Hrvatskoj, Nemačkoj, Italiji, Španiji, Argentini, Velikoj Britaniji i SAD, kao i na 28. Svetskom festivalu saksofona u Zagrebu i Međunarodnoj tribini kompozitora u Beogradu. Kompozicije su joj objavljene na više izdanja na kompakt diskovima u Novom Sadu i Beogradu. Takođe, Diva za flautu solo i Pokajnička pesma našle su se u prvom svetskom katalogu dela za flautu Catalogue of flute music by women composers Edizioni Smasher (Italija). Stanislava Gajić je vanredni profesor na Katedri za kompoziciju i teorijsko–umetničke predmete na Akademiji umetnosti Univerziteta u Novom Sadu.

Milan Milojković (Zaječar, 1986)jezavršio studije muzikologije na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu 2018. godine odbranom doktorske disertacije. Do sada je objavio više desetina radova u različitim međunarodnim i domaćim izdanjima. Krajem 2010. godine, objavio je studiju  pod nazivom Sempre con tutta forza, a 2013. godine i knjigu Analiza jezika napisa o muzici (Srbija u Jugoslaviji 1946-1975). Knjigu Digitalna tehnologija u srpskoj umetničkoj muzici objavio je 2020. godine. Trenutno radi kao vanredni profesor na Katerdi za muzikologiju i etnomuzikologiju Akademije umetnosti u Novom Sadu, te kao gostujući predavač na Akademiji umjetnosti u Banjoj Luci. Jedan je od muzičkih urednika na III programu Radio Beograda od 2009. godine. Bavi se dizajnom i restauracijom elektroakustičkih instrumenata i redovno nastupa sa kamernim ansamblima posvećenim izvođenju savremene muzike.

Оставите коментар

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)