U četvrtak, 5. decembra, u 19 časova, u Velikoj galeriji Studentskog kulturnog centra Novi Sad, koji se nalazi na adresi Vladimira Perića Valtera 5, biće otvorena izložba pod nazivom „Oblik čoveka“. Kustoskinja izložbe je Ana Kršljanin, a umetnici su: Antanasije Punoševac, Nenad Gajić, Žarko Bašeski. Izložba se realizuje u okviru izlagačke sezone SKCNS-a 2024/25 i biće otvorena do 27.decembra.
Radno vreme galerije je od 10 do 15 časova, radnim danima. Oni koji žele da posete izložbu van navedenog termina dobrodošli su uz prethodnu najavu, koju treba da pošalju dan ranije na imejl adresu: skcnsart@gmail.com
O izložbi:
Izložba „Oblik čoveka“ predstavlja radove autora koji pripadaju različitim umetničkim generacijama i koji se idejno i konceptualno međusobno nadovezuju i prožimaju smeštajući u fokus svog stvaralaštva – čoveka. Svaki od umetnika pristupa ljudskom telu i čovekovoj prirodi na drugačiji način. Antanasija Punoševca u njegovoj najnovijoj stvaralačkoj praksi interesuje stanje somnolencije ili patološke uspavanosti, kao i brisanje granica između realnog i virtuelnog usled sve jače veze čoveka i tehnologije. Nenad Gajić komunicira na nivou empatije i ljudskosti prema drugom biću, dok se Žarko Bašeski publici obraća skulpturom velikog formata i zastrašujuće pojavnosti, razmatrajući kroz svoj rad filozofska pitanja, stanje teskobe i zapitanosti u savremenom društvu. Umetnici svojim stvaralačkim diskursom dovode do ključnog pitanja izložbe – šta je to što nas definiše kao čoveka i u kojoj meri tu čovečnost posedujemo emotivno, čulno i intuitivno, izuzimajući oblik koji nam je datost. Da li je biti rođen u ljudskom obličju blagoslov ili patnja, u stalnoj težnji ka savršenstvu i prevazilaženju tek postignutog?
Biografije autora:
Antanasije Punoševac rođen je 1992. godine u Aleksandrovcu. Osnovne i master studije završio je kao student generacije na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu 2015. godine, u klasi redovnog profesora Gordana Nikolića, odsek slikarstvo. Doktorirao je na istom fakultetu 2021. godine pod mentorstvom redovnog profesora Radomira Kneževića. Član je ULUS-a od 2018. godine. Priredio je dvanaest samostalnih i učestvovao na većem broju kolektivnih izložbi. Dobitnik je više nagrada iz oblasti crteža. Živi i radi u Beogradu.
Žarko Bašeski rođen u Prilepu 1957. godine, makedonski je vajar i profesor na Fakultetu likovnih umetnosti u Skoplju. Njegovo stvaralaštvo okrenuto je ljudskom, pa otuda i interesovanje za hiperrealistički pristup u oblikovanju koncepta dela, koji u teorijskoj projekciji prevazilazi hiperrealizam, govori o životu i svetu u kome živimo.
Trenutno je član Nacionalnog odbora za akreditaciju i evaluaciju, Senata UKIM-a i Međuuniverzitetske konferencije. Od 1999. do 2009. godine bio je šef Katedre za vajarstvo Fakulteta likovnih umetnosti. Njegov rad je predstavljen na više međunarodnih izložbi. Dobitnik je brojnih nagrada. Veliki deo njegovih radova nalazi se u privatnim kolekcijama u zemlji i inostranstvu.
Nenad Gajić rođen je 1982. godine u Pančevu. Diplomirao je na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu, na odseku grafički dizajn, 2006. godine. U okviru primenjene umetnosti, do sada je radio ilustracije, animirane filmove, kao i specijalne efekte i filmske maske za mnogobrojne domaće i strane filmove, TV serije i pozorišne predstave. Od 2013. godine izlaže i skulpture.