VIII Tanz Platz od 14. do 20. septembra u SKCNS-u

Međunarodni festival savremenog plesa Tanz Platz održava se od 14. do 20. septembra 2024. godine, u SKCNS-u, koji se nalazi u Ulici Vladimira Perića Valtera 5. Ovo je osmo izdanje festivala, u organizaciji Studentskog kulturnog centra Novi Sad, a program obuhvata plesne performanse umetnika i umetnica koji dolaze iz Češke, Mađarske Nemačke, Grčke i Poljske. Festival će otvoriti perfomans nemačkog umetnika srpskog porekla Darka Radosavljeva „Salaš“.

Tanz Platz je manifestacija čiji cilj je da predstavi mlade aktere na evropskoj plesnoj sceni i tendencije u savremenom plesu. Nastao je uz podršku evropske plesne platforme Aerowaves, u čijem fokusu su mladi i nadolazeći plesači i plesačice savremenog plesa, koreografi i koreografkinje, kao i ostali profesionalci koji se bave ovom umetnošću.

Aerowaves je mreža plesnih festivala i pozorišta osnovana 1996. godine koju čine 42 eksperta iz područja savremenog plesa iz 33 države Evrope. Na prvom sastanku u Londonu 1996. godine pristigla su 262 video-zapisa iz 24 zemlje. Od tada započinje prezentacija plesnih izvedbi deset finalista u sklopu Resolution festivala u londonskom pozorištu The Place.

Dvadeset osam godina kasnije, na otvoreni poziv pristiže više stotina koreografija iz svih delova starog kontinenta, a finalisti, uz sad već tradicionalna izvođenja u Londonu, svoje radove mogu predstaviti i na dodatnih 25 scena širom Evrope. Toliko je, naime, registovanih partnera unutar platforme koju podržava EU od 2014. godine kroz program Kreativna Evropa. Time je broj mogućih prezentacija unutar Aerowaves mreže u jednoj sezoni dosegao više od 100 izvedbi. Rad mreže Aerowaves počiva na uverenju da se mladi plesni umetnici razvijaju u susretu s publikom i umetnicima iz ostalih zemalja. S druge strane, publika ostaje oplemenjena iskustvom susreta s plesnom umetnošću koja odiše originalnošću i mladalačkom individualnošću.

Cena ulaznice za svaku od predstava je 800 dinara. Ulaznice mogu da se kupe na sajtu i prodajnim mestima Gigstixa, kao i na dan izvođenja, na biletarnici SKCNS-a, koja će biti otvorena od 10 do 20 časova. Cena ulaznice za mlade do 30 godina je 500 dinara i kupovina je moguća samo u centralnoj biletarnici Gigstixa u Pariskom magazinu, kao i na dan izvođenja, na biletarnici SKCNS-a.

Producent Festivala je Studentski kulturni centar u Novom Sadu. Festival su podržali mreža Aerowaves, Program Kreativna Evropa Evropske unije, Ministarstvo kulture Republike Srbije i Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama.

PROGRAM:

Subota, 14. septembar 17h

Moving Balkans Brainstorm Caffe

Moving Balkans predstavlja novu platformu za savremeni ples, koja se uspostavlja kroz saradnju plesnih profesionalaca sa celog Balkana. Misija platforme je da podigne nivo savremenog plesa u regionu i da ga pozicionira kao konkurentnog u Evropi. Kao deo Moving Balkans projekta osmišljen je Moving Balkans Brainstorm Caffe koji će okupiti umetnike i radnike u kulturi iz oblasti savremenog plesa, cirkusa i pozorišta kako bi razgovarali i promišljali o budućnosti savremenog plesa i izvođačkih umetnosti u Srbiji. Ovaj događaj predstavlja želju i inicijativu tima Moving Balkans za razgovor o potrebama umetničke zajednice i njenih raznorodnih segmenata, a onda i o potencijalnim rešenjima koja su ostvariva kroz jedan ovakav projekat. Kroz regionalnu partnersku mrežu, prikazivanja plesnih predstava, inicijativa za mobilnost umetnika, radionice, ko-produkcije i izgradnju kapaciteta, Moving Balkans osnažuje plesne profesionalce i podiže svest o vibrantnoj plesnoj sceni na Balkanu. Autorke i moderatorke su Jovana Rakić, umetnička koordinatorka projekta u Srbiji i Marija (Zmaja) Popović, koordinatorka projekta Moving Balkans. Projekat Moving Balkans sufinansira Evropska unija kroz program Kreativna Evropa, a SKCNS je jedan od dva vodeća partnera u ovom projektu koji pokriva geografsko područje Balkana.

Subota, 14. septembar, 20h, OTVARANJE FESTIVALA

Salaš”, Darko Radosavljev, Nemačka/Srbija

Trajanje: 60 minuta

U predstavi „Salaš – radna priča“, plesač i koreograf Darko Radosavljev istražuje mitove i priče iz svoje rodne Srbije, naglašavajući dinamike unutar porodice i identitetske teme. U srpskom jeziku, „salaš“ označava poljsko imanje izvan naseljenog mesta u kom žive radnici. Darkova porodica sa očeve strane živela je na jednom takvom imanju sve dok nisu stekli dovoljno materijalne sigurnosti da se presele u selo. Stoga, salaš predstavlja ne samo konkretan biografski prostor već i površinu za projekciju ličnih i kolektivnih narativa.  Darkov solistički nastup stvara prostor između priča njegove bake i odrastanja u Nemačkoj, pružajući koreografsku perspektivu koja nas poziva na razmišljanje i formiranje slike fizičkog rada unutar porodične zajednice, te na konstantno ponovno preispitivanje ovih sfera. Performans podržao Gete Institut u Nemačkoj.

Koncept, koreografija i izvođenje: Darko Radosavljev

Dizajn stejdža: Dragan Denda

Savetnik za dramaturgiju: Thomas Schaupp

Dizajn svetla: Jörn Nettingsmeier

Menadžerka produkcije, umetnička savetnica: Linda Pilar Brodahg

Montaža videa: Stsiapan Hurski

Kostim: Darko Radosavljev, Anne Bentgens

Logistika: Jakob Weismann

Salaš narator: Milan Radosavljev

Fotografija: Rainer Christian Kurzeder i Ursula Kaufmann

Video dokumentacija: Nathan Ishar

Performans je nastao u produkciji Darka Radosavljeva, koproducent je tanzhaus nrw, a podržali su ga Fonds Darstellende Künste, Kulturamt Düsseldorf, Tanzfabrik Berlin, Tanz Platz Festival Novi Sad

Ponedeljak, 16. septembar, 10h

Plesna radionica sa Darkom Radosavljevim, Baletska škola u Novom Sadu

*namenjena učenicama i učenicima Baletske škole


Darko Radosavljev tokom ove radionice podstiče učesnike i učesnice da tragaju za svojom ličnom radošću u kretanju te da je istražuju. Na osnovu svog iskustva u nemačkom modernom plesu i tehnikama savremenog plesa, kao što su tehnika oslobađanja i improvizacije, on koristi impuls učesnika i individualni stil kretanja kao polaznu tačku za svoj čas. Zagrevanje koje se sastoji od lakih sekvenci i istraživanja prostora, otvara čula svakog učesnika/ce kako bi osetili svoje telo, i jedni druge u prostoru. Slede grupni zadaci i lake tehničke sekvence. Na kraju kombinuje rezultate improvizacionih zadataka sa frazom koju će učesnici naučiti tokom radionice. Za učešće u radionici potrebno je osnovno znanje o plesu i, što je još važnije, opšta radoznalost i otvorenost za istraživanje sopstvenog stila kretanja.

Utorak, 17. septembar, 18h i 20h

“Promišljanje godina”, Boglárka Börcsök i Andreas Bolm, Mađarska/Nemačka

Trajanje: 60 minuta

„Promišljanje godina“ je performans-instalacija koja prikazuje tri starije plesačice iz Budimpešte, starosti između 90 i 101 godine. Rad se sastoji od dugotrajnog performansa i dvokanalne video instalacije koja se odvija istovremeno u odvojenim prostorima.

Koreografkinja i izvođačica Boglárka Börcsök 2015. godine je imala priliku da upozna nekoliko starijih plesačica u Budimpešti. Želeći da radi sa nekima od njih i znajući da će njihove godine predstavljati prepreku za njihov povratak na scenu, Borčok i režiser Andreas Bolm odlučuju da naprave dokumentarac „Umetnost pokreta“. U njemu su prikazane Irén Preisich, Éva E. Kovács i Ágnes Roboz, koje su nekada učestvovale u ranom razvoju modernog plesa u Mađarskoj. Tokom snimanja, uloga Borčokove se menjala, iz sagovornice je prelazila u ulogu studentkinje plesa, kako bi stimulisala tela starijih plesačica kao i njihova sećanja.

Fizički angažman se nastavio tokom procesa montaže. Börcsök i Bolm su iznova i iznova gledali snimak kako bi proučili gestove, pokrete i lične priče Irén, Éva i Agneš. Tri dame su ušle u Borčok kao duhovi i ona je počela da ih izvodi. Otelotvorenje Irén, Éva i Ágnes je kontinuirano delo transformacije i postajanja – Vrtoglavica. Telo koje stari ne sadrži samo jedno telo. Umesto toga, to su višestruka tela na kojima su slojevi vremena i truleži, sećanja i iskustava.

U „Promišljanju godina“ Börcsök prepliće priče i sećanja starijih plesačica sa njihovim svakodnevnim gestovima, položajima i plesnim pokretima, prateći kako su tri žene promenile svoje živote i praksu kretanja da bi preživele društveno-političke promene 20. veka. Sporost i krhka težina njihovih tela zahtevaju drugačije ekonomisanje pažnjom, dajući posetiocima prostor da ponovo razmisle i pregovaraju o svom odnosu prema starenju i smrti.

U posebnoj prostoriji, dvokanalna video instalacija otkriva starije igračice u njihovim privatnim kućama. Mir njihovih soba, ispunjenih ličnim predmetima i uspomenama, postaje scenografska kulisa njihovih poslednjih nastupa na ekranu.

Koncept, režija i produkcija: Boglárka Börcsök i Andreas Bolm

Izvođačica: Boglárka Börcsök

Svetlo i zvuk: Andreas Bolm

Prevod na engleski jezik: David Robert Evans

Montaža: Boglárka Börcsök i Andreas Bolm

Kamera: Lisa Rave

Uloge: Irén Preisich, Éva E. Kovács i Ágnes Roboz

Menadžer video produkcije: Elisa Calosi

Video naručio: Montag Modus/MMPraxis

Video podržali: Tanzfonds Erbe – inicijativa Nemačke federalne kulturne fondacije, La Musée de la Danse, Rennes, Senatsverwaltung für Kultur und Europa, Berlin

Produkcija performansa: Die Irritierte Stadt Festival of Arts – projekat Akademie Schloss Solitude, Theater Rampe, Freie Tanz und Theaterszene, Musik der Jahrhunderte, Produkcionszentrum Tanz + Performance

Performans su podržali: Montag Modus/MMPraxis, PACT Zollverein: Atelier No.63 – Platform Experimental Platform for the Arts, Hellerau – Europäisches Zentrum der Künste – Residency Program.

Deo performansa nastao je u sklopu izložbe performansa „20 plesača za 20. vek by Boris Charmatz/Terrain“ u MACBA  u Barseloni 2018. i Zürcher Theater Spektakel Festival 2019. godine

Uvodni govor u performansu je nastao na osnovu razmišljanja Žaka Deride o duhovima u filmu Kena Mekmulena „Ples duhova“ (1983).

Sreda, 18. septembar, 20h

“Biti zaposednut”, Chara Kotsali, Grčka

Trajanje: 45 minuta

„Biti zaposednut“ je fizički i zvučni solo performans koji prikazuje materijalne i zvučne aspekte heteronomne uradi sam arhive „zaposednutih“ žena. Plesačica i koreografkinja koja je takođe studirala pozorište, antropologiju i muziku, Chara Kotsali želi da tumači stanje zaposednutosti kroz prošireni pogled. Ona priziva duhove koji opsedaju naš jezik, naše svete spise, naše znanje, naše umove i sam materijalni svet.

Posredstvom disartikulisanog insceniranog rituala, izvođačica i koreografkinja upušta se u isprobavanje stanja posedovanja, pokušavajući da oživi svaku od dokumentarnih instanci sa kojima se susreće, i pozivajući ih da otkriju svoju potresnu i subverzivnu prirodu.

Kako ona sama primećuje, „genealogija opsednutih tela govori nam o nemogućnosti apsolutne samoće i otkriva da su diskurs i pisanje, delo i savest, nematerijalni i materijalni svet proganjani glasovima koji su prethodili i glasovima koji tek treba da se rode“.

Performans je premijerno izveden u martu 2023. na festivalu savremenog plesa „Onassis Dance Days“ i od tada je na turneji po Evropi. Izabran je kao jedno od dela u selekciji mreže Aerowaves Twenty24, i ušao je u izbor mladih koreografa Impulstanz Festivala  „8: tension“ za 2023.

Izvođenje perfomansa “Biti zaposednut” podržano je od strane Fondacije Onassis-Stegi kroz program “Outward Turn”.

Koncept, koreografija, izvođenje: Chara Kotsali

Dramaturškinja: Dimitra Mitropoulou

Umetnički savetnik: Periklis Pravitas

Dizajn muzike i zvuka: Jeph Vanger

Originalna muzika “Furiosa” – lip sync transkripcija i harmonizacija: Dimitra Trypani

Dizajn svetla: Eliza Alexandropulou

Produkcija: Delta Pi

Naručilac i produkcija: Fondacija Onassis-Stegi

Tehnički menadžer turneje: Stavros Kariotoglou (Onassis-Stegi)

Koordinatorka turneje: Christina Liata (Onassis-Stegi)

Četvrtak, 19. septembar, 20h

 „Zašto stvari krenu po zlu“, Sylva Šafková, Češka

Trajanje: 50 minuta

Premijera predstave „Zašto stvari krenu po zlu“, u produkciji 420PEOPLE, za koju je koreografiju radila Sylva Šafková, u izvođenju dva plesača Michal Heribana i Viktora Konvalinke, kreirana je ekskluzivno za Studio Maiselovka.

Kroz savremeni ples pokreće jedinstvenu temu (ne)moralne, etički diskutabilne prirode ljudskog ponašanja, koja, iako se često zanemaruje, ozbiljno utiče na živote svih oko nas.

Verovatno je svako iskusio situaciju u kojoj je sve išlo kako treba dok nije krenulo naopako. Ponekad su u pitanju samo nesrećne okolnosti međutim, teško je ovladati snagom slučaja, tako da moramo da živimo sa tim.

Nekada je u pitanju rezultat loše odluke. Uvek možemo pokušati da budemo pametniji, oprezniji ili pažljiviji, ali svi možemo samo toliko. Što nas dovodi do trećeg razloga zašto stvari krenu naopako. To je uvek neki seronja. Seronje su najčešći razlog zašto stvari krenu po zlu u našem društvu. Pridružite se plesačima Michalu Heribanu i Viktoru Konvalinki u ovom duetu o bezobraznim, samodopadnim, bezobzirnim, šefovski nastrojenim, predsedničkim, megalomanskim, da, svim varijantama koje vam život može staviti na put. Performans je inspirisan knjigom Arona Džejmsa „Seronje: teorija“.

„Smatramo osobu ’seronjom‘ ako sistematski tvrdi da ima koristi od privilegija u međuljudskim odnosima, na osnovu ukorenjenog osećaja da ima pravo, koje je čini imunim na pritužbe drugih ljudi.“

Komad je nastao u produkciji 420PEOPLE, uz finansijsku podršku Ministarstva kulture Češke Republike, Grada Praga, Praga 1 i Václava Dejčmara.

Koreografija: Sylva Šafková

Dramatrurg: Jiří Šafka

Igraju: Michal Heriban, Viktor Konvalinka

Muzika: Nummer 2 – Mueller Anne;

Ksycha – Kohlstedt Martin, Meyer Gregor Johannes

Voiceover: Guest of 420PEOPLE

Montaža zvuka: Golden Hive Studio i Amak Golden

Scenografija, kostimi: Jiří Šafka, Sylva Šafková

Dizajn svetla: Martin Špetlík

Petak, 20. septembar, 20h

Gladni”, Agnieszka Jachym, Poljska

Trajanje: 70 minuta

*Predstava je namenjena za starije od 16 godina

„Jedan od osnovnih trikova je da se govori, ako nema drugog načina, o gladi kao nečemu bezličnom, gotovo apstraktnom, kao fenomenu za sebe. Glad, borba protiv gladi. Suprotstavljanje gladi.  Ali glad ne postoji odvojeno od ljudi koji je trpe. Problem nije glad, problem su ljudi koji gladuju.” – Martin Caparrós „Glad“

„Gladni” je pre svega reportaža o čoveku – o nama samima. To je razgovor o životu i odlukama koje donosimo svaki dan ili o onima na koje nemamo uticaj.

Dešava se da ovi izbori čine da naš svakodnevni životni ritam zavisi od čekanja u redu za toplu hranu da nas čine beskućnicima, isključenima iz društva.

Martin Caparrós u svojoj knjizi „Glad“ ističe da je „budućnost luksuz dostupan onima koji se hrane.”

Predstava je takođe neka vrsta pogleda u ogledalo. Da li stavovi koje usvajamo kao društvo, takođe u globalnom kontekstu, podržavaju jednaku raspodelu sredstava za život? Koliko nam je lako da bacimo ostatke iz tanjira ili da se rešimo proizvoda kojima je istekao rok trajanja?

Režija i koreografija: Agnieszka Jachym

Igraju: Paweł Kozłowski, Marta Mietelska-Topór, Sabina Pyka i Damian Rusyn

Muzika: Johann Sebastian Bach, Joep Bewing, Aranzazu Calleja, Melchior Franck, Mikołaj Gomółka, Harmonia&Eno’76, Felix Mendelssohn, Pete Namlook, PD Zapata, Raw ASMR Factory

Video: Leszek Górka

Integralni deo performansa je dokumentarac, koji je titlovan na engleski jezik.

Partner projekta: Fondacija Crush On Trash

Suorganizator: National Institute of Music and Dance kao deo “PolandDances/Tournée”

Performans je kofinansiran od strane Ministarstva kulture i nacionalnog nasleđa.

Оставите коментар

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)